top of page

Музей Хліба
"Дивень"

122525603_358636158914301_2793853272185036438_o.jpg
Музей Хліба.jpg
Віртуальний етнографічний музей
Тальнівської ЗОШ
I-IIIст. №2 
Тальнівської міської ради
3.JPG

Дивень – обрядовий хліб, аналогічний за своїм ритуальним призначенням калачеві. Його виготовляли найчастіше з плетінки втроє, вчетверо, а потім з’єднували краї, щоб утворилося замкнене коло. Дивень прикрашали очеретинками чи плодовими гілочками, обплетеними тістом, зверху до якої прикріпляли квітку з жита, калини, квітів (живих чи штучних). Іноді дивнем називають весільну хлібину з отвором посередині, через який Молода дивилася на Молодого. Тому й Дивень. 

img532.jpg
11.JPG

Хліб належить  до найбільших святинь нашого народу і став його найвизначальнішим символом. Він утілення господарської  та духовної сутності нашого народу. Художнє хлібопечення давньою традицією єднає нас із пращурами, промовляє про хліборобський світогляд українців та його духовну велич.

     Саме тому у Тальнівській ЗОШ І-ІІІст. №2 з 2010 року розпочав свою роботу   музей Хліба  “Дивень”,  названий  на честь обрядового весільного хліба, що  випікали для молодої і називали Дивнем.

26.JPG

У музеї створені  тематичні експозиції:

1. «Син  землі  і  сонця» - виставка  хліба  (включає  розділи  «Дивень»,  «Калачі»,  «Жайворонки»,  «Шишки»,  «Калита»,  «Коровай», «Хліб часів Голодомору»).

2. «Український  одяг та  вишивка».

3. « Українські  головні  убори».

4. « Традиційний  український  посуд».

5. «Знаряддя  праці  та  побутові  речі».

6. «Писанки».

30.JPG

Більшість експонатів - обрядові хлібні вироби, які пов’язані з традиціями та звичаями українців, але є в музеї  колекція чавунів та рогачів, якими користувалися господині для приготування їжі. Є також колекція виробів з глини, а саме: горщики, глечики, макітри, миски. Традиційно для українців вироби з глини були дуже поширені.

7.JPG

Традиційно проходить загальношкільне свято Хліба, яке передбачає виставки класів за номінаціями: "Хліб у різних народів світу", "Хліб у казках", "Хліб у часи Голодомору", "Ріг достатку", "Вироби із хліба в наш час", "Хліб обрядовий". Проводяться виховні заходи: "Хліб - всьому голова", "Свята хліборобського циклу", "Красне сяйво Калити", "Хліб наш святий".

40.JPG

Діяльність музею розпочалась за активного сприяння відомого дослідника-краєзнавця В.Ф. Мицика. Його напрацювання та методична допомога дали поштовх до створення більшості експозицій. Книги ,,Свята сонячного циклу”, ,,Ялинине яйце”, ,,Писанки”, ,,Ясне-красне Купайло”, ,,Весна – днем красна”, ,,Міста сонця”, ,,Калина наша красна”, ,,Виднокрай” стали основою для подальшої дослідницької роботи.

7.JPG

Постійними стали майстер-класи з випікання хліба за участю майстрині Лосіцької Т.І., кухаря Плисюк О.П.

P9170051.JPG

На базі музею проводилися семінари директорів шкіл «Роль краєзнавства у формуванні якісного освітнього середовища навчального закладу» та «Національно-патріотичне виховання на основі освітнього краєзнавства»,  вчителів історії з тем «Музейна справа як форма позакласної роботи при вивченні історії культури» та "Наш край у 19ст.", педагогічних працівників позашкільних, дошкільних навчальних закладів за темою "Історія хліборобства на Тальнівщині"

изображение_viber_2023-01-14_20-19-16-464.jpg

З 2012 року на базі музею діє фольклорний дитячий колектив "Колодійчики" під керівництвом вчителя Михайлової Н.М. Репертуар ансамблю тісно пов'язаний із традиційними українськими святами та обрядами.

DSC08584.JPG

В музеї діє клуб юних екскурсоводів. Засідання проходять за такими напрямами:

-ознайомлення з фактичним матеріалом, експонатами, що зберігаються на стендах та в архівах;

-опрацювання основних вимог до екскурсовода;

-виступ перед аудиторією;

-складання оглядових і тематичних екскурсій;

1.JPG

Музей став осередком такої форми роботи як етнофестивалі, які стали традиційними і мають старовинні назви "Веселад", "Ладолея", "Лялька-мотанка",  де діти вчилися обрядовим пісням та іграм, виготовляти ляльку - веснянку, писати писанки, пекти великодній хліб, вчитися основам гончарства, соломоплетінню.

Музей також проводить дослідницьку роботу, систематично поповнює фонди музею шляхом проведення загальношкільних виставок. Здійснюється облік музейних предметів, забезпечення їх збереження; створюються та поповнюються стаціонарні експозиції та виставки; організовує та бере участь у районних, міських, обласних, всеукраїнських заходах.  Так за останніх 3 роки він поповнився 40 експонатами, переважна більшість з яких це вироби з хліба та посуд. Експонати збирають в основному самі учні під керівництвом учителів.  

В музеї ведеться книга обліку відвідувачів, екскурсій, заходів, навчальних занять. У книзі відгуків відвідувачів є записи іноземних громадян із Канади, Великобританії,  США (волонтери Корпусу миру). Ведеться картотека експонатів з фотографіями,  плани роботи.

         Музей Хліба став джерелом руху молоді за бережливість, центром виховання доброти, працелюбства, шани до людей праці і щорічно поповнюється новими експонатами та новими розділами.

pngegg (1).png
bottom of page